Ako používať esenciálne oleje

Esenciálne oleje sa najčastejšie používajú 2 spôsobmi:

Aromaticky - znamená to, že sa olejček inhaluje (vdychuje) buď priamo z fľaštičky, alebo pomocou difuzéra.

Lokálna aplikácia - priamo na dlaň alebo na požadované miesto sa nakvapká potrebné množstvo esenciálneho oleja (väčšinou postačia 1-3 kvapky) a krúživými pohybmi sa vmasíruje olej do pokožky. 

 

Ďalšou možnosťou ako využiť čisté esencie terapeutickej kvality je vnútorné užívanie. U Young Living je Rada Plus schválená na vnútorné užívanie. Môžeš užiť či už vo forme kapsuly so základovým olejom (kokosový, olivový a pod.) alebo pri varení, pečení a pod.

 

Osobne využívam esencie aj na iné spôsoby :). Nižšie nájdeš moje tipy, ktoré sú vybrané z článku U mňa víťazia esenciálne oleje. A u Teba?

 

1. Intuitívne alebo podľa konkrétnej situácie zoberiem do ruky fľaštičku. 

Otvorím ju a vdychujem olej priamo z fľašky. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnem a nechám vôňu pôsobiť. Preciťujem, čo tá vôňa so mnou robí. Nechám myšlienky voľne plynúť.

 

2. 2-3 kvapky esenciálneho oleja nakvapkám do dlane ľavej ruky.

Rozotriem dlaňou pravej ruky v smere hodinových ručičiek, spojím dlane a prekryjem si nos a ústa a zhlboka vdychujem minutku, dve (ak Ťa napadla otázka, prečo práve v smere hodinových ručičiek, tak sa to dozvieš v niektorom z ďalších článkov :)). Aj tu preciťujem, ako tá vôňa na mňa pôsobí a aké myšlienky vyvoláva. Sledujem svoje myšlienky, som tichým pozorovateľom.

 

3. Nakvapkám si 5-6 kvapiek esenciálneho oleja priamo do difuzéra.

A relaxujem v miestnosti plnej nádhernej vône (ideálne v obývačke alebo aj v spálni pokiaľ si chceš navodiť romantickú atmosféru).

Pokiaľ máš naozaj kvalitný esenciálny olej terapeutickej triedy, neodporúčam Ti používať aromalampu. Je to preto, lebo pri veľmi vysokej teplote sa zničí terapeutická účinnosť esenciálneho oleja. Difuzér naopak vypúšťa studenú paru a zachovajú sa tu všetky terepautické vlastnosti esenciálneho oleja. Navyše je to bezpečné aj keď máte malé deti :) Nehrozí žiadne obarenie alebo popálenie. Viac o tom si prečítaš v tomto článku.

 

4. Ďalší spôsob ako využívam olejčeky je lokálna aplikácia. 

Napr. nakvapkám si 2-3 kvapky oleja na ľavú dlaň alebo priamo na požadované miesto na tele a krúživými pohybmi (v smere hodinových ručičiek) rozotriem.

Niektoré esenciálne oleje je potrebné zriediť buď v základovom oleji V-6 od Young Living alebo v akomkoľvek panenskom rastlinnom oleji (kokosový, olivový olej a pod.) a až potom aplikovať na telo. To aby sa predišlo podráždeniu pokožky. Esenciálne oleje ako škorica, klinček a pod. môžu na citlivejšej pokožke trochu páliť. 

dieťa esenciálne olejeZa najbezpečnejšie miesto, kde sa dá v podstate aplikovať akýkoľvek esenciálny olej sa považujú chodidlá. Je to vhodné aj pre malé deti :). Osobne to využívam aj pri Nelinke, ktorej sa olejíčky veľmi páčia a neraz si sama vypýta napr. levanduľu, aby som jej nakvapkala na ruku a ona si ju rozotrie a vdychuje alebo ju nakvapkáme na chodidlá a spoločne rozotrieme. Taktiež jej zvyknem natierať olejčeky na hruď, ak sa u nej objaví kašeľ či soplíky.

 

5. Esenciálny olej používam aj na celé telo formou masáže.

Stačí mi pridať pár kvapiek do základového oleja a relaxačná alebo zmyselná masáž sa môže začať. Ešte pár sviečok a máme nádherný romantický večer  ;)

Pri masážach ešte spomeniem možnosť využitia jedinečnej techniky Raindrop, ktorú som zatiaľ ešte neskúsila, ale keď sa tak stane, určite sa rada podelím o zážitok. Pri tejto technike sa aplikuje 9 terapeutických esenciálnych olejov na chodidlá a chrbticu a spájajú sa tu špeciálne masážne postupy indiánskeho kmeňa Lakota a metódy Vita Flex bodov, ktoré majú na ľudí hlboký regeneračný a liečebný efekt.

 

6. Viaceré esenciálne oleje používam aj vnútorne.

Robím to akože na vlastné "riziko", keďže Európa musí byť v niečom špeciálna a zákony nepovoľujú vnútorné užívanie esenciálnych olejov. Jedine vo Francúzsku je to možné a v Amerike je to úúúplne bežná prax. Young Livingu sa podarilo certifikovať niekoľko esenciálnych olejov na vnútorné užívanie, čo taktiež svedčí o výnimočnej čistote a kvalite týchto esencií (ide o esenciálne oleje Orange+ (Pomaranč+), Lavender+ (Levanduľa+), Lemon+ (Citrón+), Lemongrass+ (Citrónová tráva+), Oregano+ (Oregáno+), Peppermint+ (Mäta+), Tangerine+ (Mandarínka+), Thieves+, Thyme+ (Tymián+), Fennel+ (Fenykel+), Clove+ (Klinček+), Nutmeg+ (Múškátový oriešok+), Rosemary+ (Rozmarín+), Cardamom+ (Kardamóm+), Cinnamon Bark+ (Škoricová kôra+), Ginger+ (Zázvor+)).  

V Európe sa zrejme chránia preto, lebo zákony  povoľujú označovať esenciálne oleje ako 100% -ne čisté a prírodné, ak obsahujú 25 až 35% čistého esenciálneho oleja. Takže by bolo dosť veľké riziko povoliť vnútorné užívanie, keď  nekvalitné esenciálne oleje môžu pri vnútornom užití spôsobiť nemalé zdravotné problémy až smrť. Je to priamo napísané na nejednom esenciálnom oleji, ktorý bežne dostať v obchodoch.

Ja osobne si doprajem esenciálne oleje Young Living aj v podobe lahodného nápoja, keď si do pohára s vodou kvapnem mätu alebo citrón. Je to príjemne osviežujúce :). Alebo si kvapkám oleje do rastlinných toboliek a využívam ich ako výživové doplnky.

Máš otázku či potrebuješ poradiť? Ozvi sa :)

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

O nás

Moja láska k esenciám začala pred vyše 2 rokmi. Nebolo to však na prvú šupu :D. Objednala som si síce po prvom navoniavaní difuzér a štartovaciu sadu, ale... Čítaj ďalej>>>

Viki Vargová Tvoj poradca :)

Vnímala som, že sú oveľa viac, ako len vône. Hľadala som niečo voňavé na doplnenie rady produktov, ktoré využívam pri práci s klientmi aj pre seba. A moja intuícia ma nesklamala :) Ja som sa do nich "zamilovala" :-) a používam ich každodenne. Čítaj ďalej>>>

Lívia Mészárosová Terapeut, intuitívny kouč a lektor, www.studiolivia.sk

Populárne články

Referencie

Jedného dňa som odišla na prednášku o nich, ktorá bola veľmi zaujímavá a pre mňa prínosom. Nikdy neoľutujem rozhodnutie vyskúšať ich a aktívne používať. Nemám doma celý arzenál, len zopár kúskov, ale pre mňa predstavujú malý zázrak -zázrak z prírody. čitaj viac

Adriána Nedeczká učiteľka na základnej škole

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalej pre analytické účely a v prípade súhlasu aj pre retargeting (cielená reklama). Ďalšie informácie nájdeš  na stránke  Ako používame cookies