Čo esenciálne oleje dokážu

Vieš si predstaviť kvalitnejší život na fyzickej, psychickej či duševnej úrovni? 

S esenciami terapuetickej kvality je to možné!  Pozrime sa na to bližšie.

1. Esenciálne oleje ovplyvňujú našu psychiku a emócie.

Umožňujú nám lepšie prežívať prítomnosť. Tá naša myseľ je „potvora“ a večne lieta kade-tade. S esenciami sa dokáže skľudniť a dovoliť si len "byť". Znie to možno ezotericky, keď však otvoríš fľaštičku a navoniaš, pochopíš.

esenciálne oleje a emócieČuch, ako jeden z piatich zmyslov, je priamo prepojený s limbickým lalokom mozgu, centrom emočnej kontroly. Stavy ako úzkosť, depresia, strach, hnev, radosť a pod. pochádzajú práve z tejto oblasti.

Vedel si, že vône môžu vyvolávať spomienky a emócie skôr, než si to vôbec uvedomíme? Aj to je jeden z dôvodov, že nám niektoré esenciálne olejčeky na prvé navoňanie buď veľmi voňajú alebo môžu až "smrdieť". A za hodinu, keď si znovu si navoniame ten istý olej výsledok môže byť celkom odlišný.

Pri vôňach reagujeme skôr a myslíme až následnePôsobia na nevedomej úrovni. Dokážu sa “dotknúť a vytiahnuť” naše bloky. Uvoľniť ich a pomôcť spracovať. Napr. prihodilo sa Ti niečo v detstve, nejaká negatívna situácia či udalosť, na ktorú si si už roky nespomenul, ale na podvedomej úrovni tam stále je a tá situácia, udalosť ostala nespracovaná. Výborne na odstraňovanie takýchto blokov slúži aj aromakoučing, kde sa vždy pracuje s konkrétnou témou, v ktorej sa chceme posunúť na vyššiu úroveň. 

 
2. Nahradia Ti parfémy a osviežovače plné chémie. Rozvoňajú Teba i Tvoju domácnosť či kanceláriu.

Ako parfém - už s jedinou kvapkou na krku či zátylku budeš krásne voňať a všetci si to zaručene všimnú, že nejde o bežný parfém. Osobne ako parfém používam olejčeky Abundance (Hojnosť)Jazmín či Endoflex a pomáhajú mi príjemne sa naladiť na všetko, čo ma v daný deň čaká.

Ako osviežovače v domácnosti - stačí pridať pár kvapiek  jednodruhového oleja či zmesi do difuzéra a jemná para ti vytvorí príjemné voňavé prostredie, kde sa v pohode dokážeš zrelaxovať a navodiť si atmosféru ako v kúpeľoch  :).

Doma často používame zmes Citrus Fresh  alebo esenciálny olej Orange plus, ktorý je   obľúbeným olejčejom mojej 4-ročnej dcéry Nelinky. Pohľad na dieťa, ktoré tak precítene navonia olejček a klipká s privretými očami, je na nezaplatenie :)

3. Zrelaxujú Tvoju myseľ aj telo.

Poznáš ten stav, keď prídeš domov "vyflusnutý" z práce alebo si po celodennom unavená žena"kolotoči" v domácnosti a nevieš, kde Ti hlava stojí? Si unavený či vystresovaný a jediné po čom túžiš je v kľude "vypnúť". Aj s tým Ti dokážu esenciálne oleje terapeutickej kvality pomôcť a podporiť Ťa.

Možno si už počul o aromaterapii, ktorá predstavuje dokonalé spojenie masáže a podmanivých vôní esenciálnych olejov. Nie každý má však čas pravidelne chodiť na masáže do salónov či k masérom. Taká masáž v pohodlí domova je často na nezaplatenie. A keď raz masáž, tak jedine s kvalitnými ingredianciami :).

Osobne k masáži často využívam kokosový olej, kde pridám 3-5 kvapiek esenciálneho oleja (vyberám si ho podľa toho, čo chcem masážou podporiť, či sa chcem uvoľniť po namáhavom dni alebo ma bolí chrbát) a môj drahý manželík ma pekne namasíruje. A daná masáž je prospešná nielen mne, ale aj manželovi, lebo pri masírovaní sám vdychuje vôňu oleja. Takže 2 v 1 :).

Esencie tiež výborne poslúžia, keď si chceš s partnerom/partnerkou navodiť romantickú atmosféru a využiješ na to napr. zmes olejov Sensation.

Dajú sa esencie využiť aj pri športe? Jasné. Počas športovania alebo po tréningu, keď sú svaly i telo unavené a potrebujú uvoľniť, výborne na to poslúži jemná masáž či len natretie esenciálnymi olejmi - napr. mätajedľa balzamová (Idaho Balsam Fir) a pod.

Neoceniteľnými pomocníkmi sú esencálne oleje aj pri meditáciách a duchovných cvičeniach (napr. Kadidlo, Kadidlovník pravý, zmes Believe a pod.).

4. Esencie poskytujú podporu a pomoc pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Esenciálne oleje sú výborným podporným prostriedkom pri celej škále ťažkostí ako zníženie únavy, stresu, pomoc pri prechladnutí a problémoch s dutinami, zníženie chute do jedla, pomoc pri infekciách a bolestiach (chrbát, PMS, menštruačné bolesti, kŕče) a pod.

 

 

Je to hra a pravidlá si určuješ sám

S vôňami v podobe esenciálnych olejov sa dá krásne vyhrať a dokážu Ti naozaj pomôcť. Je však potrebné ich pravidelne používať (pokiaľ sa dlhodobejšie nedokážeš vysporiadať s nejakou situáciou alebo stavom). Môžeš začať jednou fľaštičkou alebo hneď niekoľkými. Je to vždy na tebe, čo ti najviac vyhovuje a čo si pre seba dovolíš :).

Máš otázku či potrebuješ poradiť? Ozvi sa :)

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

O nás

Moja láska k esenciám začala pred vyše 2 rokmi. Nebolo to však na prvú šupu :D. Objednala som si síce po prvom navoniavaní difuzér a štartovaciu sadu, ale... Čítaj ďalej>>>

Viki Vargová Tvoj poradca :)

Vnímala som, že sú oveľa viac, ako len vône. Hľadala som niečo voňavé na doplnenie rady produktov, ktoré využívam pri práci s klientmi aj pre seba. A moja intuícia ma nesklamala :) Ja som sa do nich "zamilovala" :-) a používam ich každodenne. Čítaj ďalej>>>

Lívia Mészárosová Terapeut, intuitívny kouč a lektor, www.studiolivia.sk

Populárne články

Referencie

Jedného dňa som odišla na prednášku o nich, ktorá bola veľmi zaujímavá a pre mňa prínosom. Nikdy neoľutujem rozhodnutie vyskúšať ich a aktívne používať. Nemám doma celý arzenál, len zopár kúskov, ale pre mňa predstavujú malý zázrak -zázrak z prírody. čitaj viac

Adriána Nedeczká učiteľka na základnej škole

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalej pre analytické účely a v prípade súhlasu aj pre retargeting (cielená reklama). Ďalšie informácie nájdeš  na stránke  Ako používame cookies