Esencie, ktoré pomôžu lepšie vidieť

Lahodný čaj a osviežujúce mojito. Viete čo majú spoločné?

peppermint teaMätu. Presne to je ten spoločný prvok mojita a lahodného čaju. Samozrejme okrem vody. Mnohých z vás to určite napadlo :) Dnes si zoberiem na mušku môj najobľúbenejší esenciálny olej - mätu (Peppermint). Konkrétne ide o mätu piepornú, keďže tých mätových olejov je viac.

Mätový esenciálny olej sa získava parnou destiláciou z listov a stoniek mäty. Má silnú čistú, sviežu mentolovú vôňu (teraz mi zrovna prišli na um tie mentolové čokoládky, ktoré som jedávala ako malá :) pri navoniavaní mäty ma to väčšinou napadne). 

peppermint 2Vôňa mäty pomáha pri duševnej a fyzickej únave a prináša pocit regenerácie, elánu a vitality. Tradične sa využíva aj na podporu zdravého dýchania.

Tipy na jej využitie:

1. mätový esenciálny olej je skvelým pomocníkom pri uvoľnení napätia, vmasírujte kvapku do spánkov, na čelo, dutiny (pozor, aby nešlo do očí) alebo vzadu na krku.

2. pred cvičením alebo počas neho vdychujte mätu na zlepšenie nálady a motivovanie tela k lepším výkonom :)

3. rozptyľovaním mäty v priebehu dňa podporíte váš pocit sýtosti.

4. vmiešajte kvapku mätového esenciálneho oleja do vody (v sklenej fľaši alebo džbáne) na ochutenie a blahodarný vplyv na trávenie. Môžem potvrdiť, že je to veľmi osviežujúci a chutný nápoj. Na 1l vody Vám postačí aj 1 kvapka.

5. taktiež ak vám práve šarapatí trávenie, votrite si 4 kvapky mäty na dlaň a vtierajte v okolí žalúdka.

6. na unavené svaly po tréningu je mätový esenciálny olej ideálny, stačí vmiešať niekoľko kvapiek mäty s olejom V-6 alebo panenským rastlinným olejom (olivový, kokosový a pod.) a namasírovať ním svaly.

7. mäta pomôže aj pri svrbení pokožky (podobne ako levanduľa), naneste niekoľko kvapiek mäty na neporušenú kožu a pokožke sa uľaví.

8. pokiaľ si chcete zlepšiť pozornosť a koncentráciu, dajte si kvapku mäty na jazyk (na chvíľu pritlačte na podnebie) a niekoľko kvapiek rozotrite na temene hlavy. Nech vás neprekvapí tá silná svieža chuť :)

9. pri skúškach môžete tiež vdychovať mätový esenciálny olej pre zlepšenie pamäti.

10. tým čo trpia na cestovné nevoľnosti pomôže aj mätový esenciálny olej pokiaľ votriete kvapku mäty na hruď a žalúdok.

11. pri pachu v ústach dajte kvapku mäty na jazyk. Zaručene zacítite okamžitý svieži dych :)

12. na potlačenie chuti do jedla a prejedanie sa inhalujte vôňu mätového esenciálneho oleja.

13. naneste kvapku mätového esenciálneho oleja na kliešťa a po chvíli opatrne kliešťa odstráňte.

14. unaveným nohám pomôže kúpeľ vody s kvapkou mäty.

15. zmiešajte niekoľko kvapiek mätového oleja s vodou pri umývaní okien, zrkadiel a okuliarov.

Osobne môžem mať mätu každý deň. Niekedy ju len navoniavam, inokedy pijem mätovú vodu alebo si mätu natieram, ak mám práve nejaký problém :) Je proste skvelá. Vrelo vám odporúčam vyskúšajte si ju. 

Aj tieto tipy som si pre vás pripravila aj vo vreckovej verzii na stiahnutie (podobne ako aj levanduľu z predošlého článku), aby ste ich mali vždy po ruke :). Tipy si môžete stiahnuť kliknutím tu>>>

Autorka: Ing. Viktória Vargová

Tipy a spôsoby použitia uvedené na stránke majú len informatívny charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za prípadné škody a problémy spôsobené zlým alebo neodborným použitím esenciálnych olejov a iných produktov Young Living. Skôr ako začnete používať esenciálne oleje prečítajte si o bezpečnom používaní. Nezabudnite, že esenciálne oleje sú veľmi intenzívnou koncentráciou danej bylinky. Tieto tipy a návody neodporúčame vyskúšať s inými, menej kvalitnými esenciálnymi olejmi.

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

Moja láska k esenciám začala pred vyše 5 rokmi. Nebolo to však na prvú šupu :D. Objednala som si síce po prvom navoniavaní difuzér a štartovaciu sadu, ale... Čítaj ďalej>>>

Viktória Vargová Váš poradca :)

Vnímala som, že sú oveľa viac, ako len vône. Hľadala som niečo voňavé na doplnenie rady produktov, ktoré využívam pri práci s klientmi aj pre seba. A moja intuícia ma nesklamala :) Ja som sa do nich "zamilovala" :-) a používam ich každodenne. Čítaj ďalej>>>

Lívia Mészárosová Terapeut, intuitívny kouč a lektor, www.studiolivia.sk

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalej pre analytické účely a v prípade súhlasu aj pre retargeting (cielená reklama). Ďalšie informácie nájdeš  na stránke  Ako používame cookies