​Ako skladovať esenciálne oleje

Vo všeobecnosti platí, že sa esenciálne oleje majú skladovať na relatívne chladnom mieste, t.j. v miestnosti bez dosahu slnečného svetla a ďalších tepelných zdrojov.

V prípade ak dôjde k zamrznutiu esenciálnych olejov, fľaštičky nechaj postupne zahriať na izbovú teplotu. Žiadnym iným spôsobom ich nezahrievaj alebo nerozpúšťaj, lebo by sa mohli poškodiť.

Pri esenciálnych olejoch rozlišujeme 4 druhy olejov, ktorým hovoríme esenciálne:

1. pravé esenciálne olejejednodruhové alebo zmesi esenciálnych olejov, všetky sú destilované. Skladuj ich  pri bežnej izbovej teplote, pri krátkodobých vyšších teplotách (napr. v lete v aute) zahriate fľaštičky otváraj až po vychladnutí. 

Patria sem napr. levanduľa, mäta pieporná, Di-Gize, PanAway, Purification, R.C., kadidlo, kopaiva, Tea Tree, AromaEase, Citrónová tráva a ďalšie.

 

2. citrusové oleje – lisujú sa za studena z kôry plodov. Skladuj ich pri bežnej izbovej teplote alebo v chladničke, ak ich nespotrebuješ do 1 roka od otvorenia. Môžu sa poškodiť pri teplotách presahujúcich 38°C, zistíš to zmenou ich vône a zníži sa alebo zničí ich terapeutická kvalita.

Patria sem najmä jednodruhové esenciálne oleje ako bergamot, grapefruit, citrón, limetka, mandarínka, pomaranč, mandarínka zelená, a zmesi, ktoré ich obsahujú ako Citrus FreshThieves a ďalšie.

 

3. absoluty – esenciálne oleje extrahované vyluhovaním z kvetu. Skladuj ich pri bežnej izbovej teplote alebo v chladničke, ak ich nespotrebuješ do 1 roka od otvorenia. Môžu sa poškodiť pri teplotách presahujúcich 32°C, zistíš to zmenou ich vône a zníži sa alebo zničí ich terapeutická kvalita.

Patria sem najmä jazmín, neroli, onycha, zmesi, ktoré ich obsahujú, napr. Acceptance, Harmony, Gentle Baby, Joy a ďalšie.

 

4. zmesi s nosným olejom – z väčšej časti sú tvorené esenciálnymi olejmi (70-90%), ale obsahujú aj mastný olejový základ ako je za studena lisovaný olivový, mandľový, kokosový, jojobový olej, olej z pšeničných klíčkov, olej z hroznových jadierok atď. Skladujte ich pri bežnej izbovej teplote alebo v chladničke, ak ich nespotrebuješ do 1 roka od otvorenia. Môžu sa poškodiť pri teplotách presahujúcich 37-55°C, zistíš to zmenou ich vône a zníži sa alebo zničí ich terapeutická kvalita.

Patria sem najmä Peace&Calming, Valor, Exodus II, Hope a ďalšie.

 

Máš otázku či potrebuješ poradiť? Ozvi sa :)

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

O nás

Moja láska k esenciám začala pred vyše 2 rokmi. Nebolo to však na prvú šupu :D. Objednala som si síce po prvom navoniavaní difuzér a štartovaciu sadu, ale... Čítaj ďalej>>>

Viki Vargová Tvoj poradca :)

Vnímala som, že sú oveľa viac, ako len vône. Hľadala som niečo voňavé na doplnenie rady produktov, ktoré využívam pri práci s klientmi aj pre seba. A moja intuícia ma nesklamala :) Ja som sa do nich "zamilovala" :-) a používam ich každodenne. Čítaj ďalej>>>

Lívia Mészárosová Terapeut, intuitívny kouč a lektor, www.studiolivia.sk

Populárne články

Referencie

Jedného dňa som odišla na prednášku o nich, ktorá bola veľmi zaujímavá a pre mňa prínosom. Nikdy neoľutujem rozhodnutie vyskúšať ich a aktívne používať. Nemám doma celý arzenál, len zopár kúskov, ale pre mňa predstavujú malý zázrak -zázrak z prírody. čitaj viac

Adriána Nedeczká učiteľka na základnej škole

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalej pre analytické účely a v prípade súhlasu aj pre retargeting (cielená reklama). Ďalšie informácie nájdeš  na stránke  Ako používame cookies