Esencie, ktoré pomôžu lepšie vidieť

U mňa víťazia esenciálne oleje. A u Teba?

nelinečka

Každý, kto má dieťa určite súhlasí s výrokom, že s príchodom nového človiečika do rodiny sa všetko zmení. Som maminou dcérky Nelinky. Po jej narodení som sa začala viac zaujímať o prírodné spôsoby ako podporiť zdravie a celkový pocit pohody seba a mojej rodiny.

Vďaka mojej priateľke Lívii som pochopila, že akýkoľvek problém na tele i duši, treba vždy riešiť celkovo, nielen zameraním sa na tú konkrétnu oblasť. A práve tu vedia krásne pomôcť esenciálne oleje. V minulosti som esenciálne oleje nepoužívala vôbec. A odkedy viem, aké „napodobeniny“ esenciálnych olejov sa na trhu predávajú, som aj rada.
 

Keď hovorím ľuďom, že sa venujem esenciálnym olejom, veľa z nich  ani netuší čo to vlastne esenciálne oleje sú a na čo sa využívajú. Preto sme sa s priateľkou Líviou rozhodli vytvoriť stránku, kde predstavujeme výnimočnosť a kvalitu esenciálnych olejov a a produktov Young Living.

Pre mňa je esenciálny olej nezameniteľná, jedinečná vôňa v malej fľaštičke, ktorú keď zoberiem do ruky, otvorím a ovoniam, vždy mi niečo pripomenie. Či už nejakú myšlienku alebo pocit. Niekde v tele niečo zacítim. Často to ani sama neviem presne definovať. Len cítim, že to vo mne zanechalo nejakú odozvu. Nie každá vôňa mi hneď sadne :). Závisí to od môjho momentálneho rozpoloženia. Raz mi niečo vonia, inokedy nie.

Keď hovorím o esenciálnych olejoch, tak mám na mysli esenciálne oleje Young Living. Nie sú to „obyčajné“ esenciálne oleje, ktoré bežne kúpiš v obchode. Sú to esenciálne oleje terapeutickej kvality. Pre teba to znamená toľko, že sa k Tebe dostáva to najlepšie, čo príroda v podobe esenciálnych olejov ponúka.

Pri písaní tohto článku som si zobrala do ruky zmes olejčekov Magnify Your Purpose (rozšír svoj cieľ). Vybrala som si ho intuitívne. Tá vôňa je omamná, pripomína mi niečo príjemné a okolo úst cítim chvenie. Ako keď cítite, že máte až svalovicu z toľkého smiechu. Aj teraz sa mi chce usmievať (a aj sa usmievam :)).

Možno Ti to príde príde strelené :) a povieš si, že tu opisujem všeobecné bláboly. Skutočnú silu esenciálnych olejov nie je jednoduché dostatočne výstižne vyjadriť slovami. To treba zažiť na vlastnú kožu. Chceš tú silu zažiť aj Ty?

Ak chceš konkrétnejšiu "vedeckejšiu" definíciu o esenciálnych olejoch, tak môžeme povedať, že esenciálne oleje sú aromatické, kvapalné látky, ktoré sa získavajú z rôznych častí rastlín či už zo stoniek (či kmeňov), z kvetov, koreňov, semien a pod. Najčastejšie sa na získanie esenciálneho oleja používa parná destilácia alebo lisovanie za studena (napr. pri citrusoch).

Ovšem, z hľadiska kvality nie je jedno, ako sa samotná destilácia vykonáva. Je obrovský rozdiel či sa destiluje pri vysokej alebo nízkej teplote, či sa tá istá časť rastliny destiluje prvýkrát alebo opakovane.

Existuje niekoľko ďalších zásadných faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na kvalitu esenciálnych olejov. Môžeš si o tom prečítať v mojom eBooku 5 prekvapivých faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu esenciálnych olejov.

Vráťme sa teraz späť k ďalším vlastnostiam esenciálnych olejov. Esenciálne oleje sa ľahko uvoľňujú a vyparujú do vzduchu. Obsahujú malinké molekuly, ktoré sa po vdýchnutí veľmi rýchlo vedia dostať do krvi a buniek celého tela. A taktiež ovplyvňujú emočné centrum mozgu.

Na rozdiel od klasických rastlinných olejov ako napr. olivový, arašidový, jojobový olej, ktoré bežne poznáme, esenciálne oleje nie sú mastné a neupchávajú póry. A pri správnom skladovaní väčšina esenciálnych olejov vydrží roky. Hoci si neviem dosť dobre predstaviť, kto by taký poklad roky nepoužíval. U mňa to možné nie je, keďže ich denne používam, a nielen po jednej kvapke :).

Čo sa samotného používania týka, tak existuje jedna jednoduchá univerzálna odpoveď. Esenciálne oleje sa používajú na skvalitnenie nášho života. Pod touto vetou si predstav presne to, čo pojem “kvalitný život“ pre Teba znamená. Za seba môžem povedať, že to je život plný zdravia a hojnosti pre mňa a moju rodinu. A v tom mi esenciálne oleje Young Living výrazne pomáhajú.

Esenciálne oleje terapeutickej kvality môžeme využívať rôzne. Podelím sa s Tebou o pár tipov ako ich aj my doma používame:

1. Intuitívne alebo podľa konkrétnej situácie zoberiem do ruky fľaštičku, otvorím ju a vdychujem olej priamo z fľašky. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnem a nechám vôňu pôsobiť. Preciťujem, čo tá vôňa so mnou robí. Nechám myšlienky voľne plynúť.

2. 2-3 kvapky esenciálneho oleja nakvapkám do dlane ľavej ruky a rozotriem dlaňou pravej ruky v smere hodinových ručičiek, spojím dlane a prekryjem si nos a ústa a zhlboka vdychujem pár minút (ak Ťa napadla otázka, prečo práve v smere hodinových ručičiek, tak sa to dozvieš v niektorom z ďalších článkov :) je to tiež veľmi zaujímavé). Aj tu preciťujem ako tá vôňa na mňa pôsobí a aké myšlienky vyvoláva. Sledujem svoje myšlienky, som tichým pozorovateľom.

3. Nakvapkám si 5-6 kvapiek esenciálneho oleja priamo do difúzera a relaxujem v miestnosti plnej nádhernej vône (ideálne v obývačke alebo aj v spálni pokiaľ si chceš navodiť romantickú atmosféru).

Pokiaľ máš naozaj kvalitný esenciálny olej terapeutickej triedy, neodporúčam Ti používať aromalampu. Je to preto, lebo pri veľmi vysokej teplote sa zničí terapeutická účinnosť esenciálneho oleja. Difuzér naopak vypúšťa studenú paru a zachovajú sa tu všetky terepautické vlastnosti esenciálneho oleja. Navyše je to bezpečné aj keď máte malé deti :) Nehrozí žiadne obarenie alebo popálenie. 

4. Ďalší spôsob využitia je lokálna aplikácia, napr. nakvapkám si 2-3 kvapky oleja na dlaň alebo priamo na požadované miesto na tele a krúživými pohybmi (v smere hodinových ručičiek) rozotriem.

Niektoré esenciálne oleje je potrebné zriediť buď v základovom oleji V-6 od Young Living alebo v akomkoľvek panenskom rastlinnom oleji (kokosový, olivový olej a pod.) a až potom aplikovať na telo.

Za najbezpečnejšie miesto, kde sa dá v podstate aplikovať akýkoľvek esenciálny olej sa považujú chodidlá. Je to vhodné aj pre malé deti :). Osobne to využívam aj pri Nelinke, ktorej sa olejíčky veľmi páčia a neraz si sama vypýta napr. levanduľu, aby som jej nakvapkala na ruku a ona si ju rozotrie a vdychuje alebo ju nakvapkáme na chodidlá a spoločne rozotrieme.

5. Esenciálny olej používam aj na celé telo formou masáže. Stačí mi pridať pár kvapiek do základového oleja a relaxačná alebo aj zmyselná masáž sa môže začať. Ešte pár sviečok a máme nádherný romantický večer  ;)

Za najbezpečnejšie miesto, kde sa dá v podstate aplikovať akýkoľvek esenciálny olej sa považujú chodidlá. Je to vhodné aj pre malé deti :). Osobne to využívam aj pri Nelinke, ktorej sa olejíčky veľmi páčia a neraz si sama vypýta napr. levanduľu, aby som jej nakvapkala na ruku a ona si ju rozotrie a vdychuje alebo ju nakvapkáme na chodidlá a spoločne rozotrieme. Taktiež jej zvyknem natierať olejčeky na hruď, ak sa u nej objaví kašeľ...

6. Viaceré esenciálne oleje používam aj vnútorne. Robím to akože na vlastné "riziko", keďže Európa musí byť v niečom špeciálna a zákony nepovoľujú vnútorné užívanie esenciálnych olejov. Jedine vo Francúzsku (a najnovšie už u zopár vybraných olejčekov aj u nás) je to možné a v Amerike je to úúúplne bežná prax.

V Európe sa zrejme chránia preto, lebo zákony  povoľujú označovať esenciálne oleje ako 100% -ne čisté a prírodné, ak obsahujú 25 až 35% čistého esenciálneho oleja. Takže by bolo dosť veľké riziko povoliť vnútorné užívanie, keď  nekvalitné esenciálne oleje môžu pri vnútornom užití spôsobiť nemalé zdravotné problémy až smrť. Je to priamo napísané na nejednom „lacnom“ esenciálnom oleji.

Ja osobne si doprajem esenciálne oleje Young Living aj v podobe lahodného nápoja, keď si do pohára s vodou kvapnem mätu alebo citrón. Je to príjemne osviežujúce :).  Alebo si kvapkám oleje do rastlinných toboliek a využívam ich ako výživové doplnky.

Toto boli najčastejšie spôsoby ako esenciálne oleje Young Living používame. U nás v rodine si našli tieto esenciálne oleje svoje čestné a víťazné miesto. Denne nám pomáhajú zlepšovať náš pocit pohody, víťaziť nad chémiou pri udržiavaní zdravia a pri skvalitnení života. Nie je to však pre každého. Nie každý je pripravený prevziať zodpovednosť za kvalitu svojho života.

Patríš Ty k tým pripraveným?

Stačí si už len vybrať svoj esenciálny olej a začať sa s ním hrať :)

Autorka: Ing. Viki Vargová

Výnimočné produkty, ktoré pomáhajú lepšie vidieť srdcom:

www.winwinlife.sk

Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam skryté.    

Moja láska k esenciám začala pred vyše 5 rokmi. Nebolo to však na prvú šupu :D. Objednala som si síce po prvom navoniavaní difuzér a štartovaciu sadu, ale... Čítaj ďalej>>>

Viktória Vargová Váš poradca :)

Vnímala som, že sú oveľa viac, ako len vône. Hľadala som niečo voňavé na doplnenie rady produktov, ktoré využívam pri práci s klientmi aj pre seba. A moja intuícia ma nesklamala :) Ja som sa do nich "zamilovala" :-) a používam ich každodenne. Čítaj ďalej>>>

Lívia Mészárosová Terapeut, intuitívny kouč a lektor, www.studiolivia.sk

Súbory cookies používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalej pre analytické účely a v prípade súhlasu aj pre retargeting (cielená reklama). Ďalšie informácie nájdeš  na stránke  Ako používame cookies